Podpora výrobních aktivit společností

V podstatě jediným možným dotačním titulem v rámci portfolia dotačních programů je Program Inovace z Operačního programu Podnikání a Inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Koncem tohoto roku bude vyhlášena již sedmá výzva se zaměřením na inovační projekty. Bude se jistě jednat o jednu z předposledních výzev v tomto programovém období v podobě, v jaké byla doposud známa.

Z programu Inovace je možné podpořit pořízení staveb, technologií, SW a HW a dalších neinvestičních položek, které žadatel potřebuje k tomu, aby zahájil výrobu nového či dostatečně inovovaného produktu. Žadatel v takovém případě popíše ve svém záměru inovaci, které se bude projekt týkat, přičemž projekt bude vždy zaměřen jak na inovaci produktovou tak procesní (se zavedením výroby nového či inovovaného produktu dojde i ke změnám v procesu výroby a tím dojde k procesní inovaci). Následně se volí, která z těchto inovací bude pro projekt stěžejní (nejčastěji se volí produktová). U této stěžejní inovace je poté nutné prokázat minimální stupeň inovace, kdy se nároky odvíjí od velikosti podniku a jsou určovány metodickými stupni.

Nejdůležitějším podkladem, který musí být součástí žádosti o podporu, je prokázání existence inovativního produktu. Tento musí být prokázán buď vlastním vývojem společnosti (musí existovat dokumenty k prokázání tohoto vývoje – interní protokoly, existence prototypu atd.) nebo pomocí tzv. transferu technologie (např. inovovaný produkt bude společnost vyrábět na základě poskytnuté licence).

Oprávněnými žadateli v této výzvě jsou malé a střední podniky (MSP), ale i velké podniky. Pro velké podniky však doposud platila zásadní podmínka, že projekt musí mít prokazatelné pozitivní dopady na životní prostředí (například projekty zaměřené na elektromobilitu jsou považovány hodnotiteli za projekty s pozitivními dopady na životní prostředí téměř vždy). Tato podmínka bude zachována nejspíše i v nově plánované výzvě.

Zajímavým faktem je, že v poslední uzavřené páté výzvě z celkové alokace 2,7 mld. Kč bylo podnikům na základě právního aktu přisouzeno pouze cca 1,2 mld. Kč. Pro velké podniky jen cca 138 mil. Kč. Z tohoto lze usoudit, že pokud má být snahou zvýšit čerpání dotačních prostředků podniky, budou se muset podmínky této výzvy upravit tak, aby byly pro společnosti (a zejména pro velké) více přijatelné. Rovněž platí, že projekt s bodovým ohodnocením zaručující přijatelnost projektu má téměř jistou šanci na přislíbení dotace.

Závěrem je vhodné zmínit, že tato výzva je průběžná, tudíž kdo podá mezi prvními, bude mezi prvními i hodnocen a budou mu přiznány finanční prostředky před těmi, co přijdou později. Vzhledem k převisu nabízejících finančních prostředků však časové hledisko podání žádosti nehraje zase příliš velkou roli.

Předpokládané podstatné údaje k výzvě:

  • Míra podpory (spolufinancování ze zdrojů EU) – 25 % velký podnik, 35 % pro střední podnik a 45 % pro malý podnik
  • Dotace na projekt až 40 mil. Kč
  • Celková alokace výzvy 1 mld. Kč
  • Nejzazší termín ukončení projektu 31.12.2022
  • Vyhlášení výzvy 27.9.2019
  • Příjem žádostí již od 16.10.2019