Opravte si zanedbaný objekt – penzion nebo hospodu s veřejnou podporou až 45%!

Aktuálně otevřená výzva programu OPPIK Nemovitosti – Cestovní ruch skýtá nebývalé možnosti pro investory v cestovním ruchu z řad MSP. Ve výzvě je definováno 57 obcí (mj. Železná Ruda, Kvilda, Srní, Modrava, Jetřichovice, Hřensko, Lipno nad Vltavou, Podhorská Ves, Horní Planá, Frymburk, a řada dalších…), ve kterých je možné opravit zanedbaný objekt, který se stane například moderním penzionem s restaurací. Tento záměr lze realizovat s podporou veřejných dotací. Jeden žadatel (IČ) může podat až 3 samostatné žádosti o dotaci, každá žádost může požadovat dotaci v rozsahu 1 až 100 mil Kč. Jedna žádost se musí vždy vázat k jednomu místu realizace. Teoreticky tak může jeden žadatel získat až 300 mil Kč na své rozvojové plány v oblasti cestovního ruchu.

Výzva má však řadu omezení. Tak například až 45 % podporu získá pouze malý podnik. Střední podnik se musí spokojit s maximálně 35 % podporou. Další podmínkou je, že opravovaný objekt musí mít minimální plochu 250 m2. Žadatel získá v rámci dotace maximálně 9.000,-Kč na 1 m3obestavěného prostoru.

Povinností příjemce, který chce získat veřejnou podporu (dotaci) je mj. zaměstnat nové spolupracovníky. Platí pravidlo, že na každých 10 mil. získané dotace musí zaměstnat 1 nového člověka. Navíc musí podpořený subjekt po dobu udržitelnosti (5let) vykonávat podpořenou aktivitu v místě realizace projektu dle podmínek v rozhodnutí o poskytnutí dotace.

Objekt, který bude předmětem dotovaného projektu, musí být v současné době technicky zanedbaný a pro ekonomickou činnost uživatele nemovitosti jej bude možné efektivně využít pouze za podmínky realizace projektu rekonstrukce. Projekt rekonstrukce nelze realizovat výhradně za účelem nevyhovujícího dispozičního řešení stávajících nemovitostí. Z tohoto důvodu musí být všechny nemovitosti v rámci předkládané žádosti registrovány Národní databázi brownfields.

Šanci nemají žadatelé, kteří by přerušili rozestavěnou stavbu kvůli této dotační výzvě. Bude se ověřovat až rok zpětně, zdali stavba nebyla přerušena. Výjimkou je pouze stav, kdy byl rozestavěný objekt prodán nespřízněné osobě. Takto rozestavěný a prodaný objekt podpořit dotací lze.

Zajímavou možností je možnost zbourání stávajícího objektu, pokud se prokáže, že jeho oprava je nerentabilní. Další zajímavou příležitostí je možnost navýšení stávajících podlahových ploch a kubatury, a to až o 200 % stávajících hodnot. Ze stávajících 100 m2se tak rázem dá udělat s pomocí dotace 300 m2. Je samozřejmě nutné dát pozor, aby podmínku současně splnili i m3, tedy že se ze stávajících 100 m3buduje maximálně 300 m3. Při překroční těchto limitů bude dotace adekvátně krácena.

Důležité také je, že žadatel nemusí být v okamžiku podání žádosti majitelem nemovitosti. Žadatel má za povinnost stát se vlastníkem nemovitosti nejpozději k okamžiku schválení 1. žádosti o platbu v 1. stupni, tedy až po podání žádosti o dotaci, schválení této žádosti poskytovatelem a fakticky tedy až po zahájení rekonstrukce, jejíž první náklady (faktury) předloží poskytovateli dotace. To je okamžik, kdy bude žadatel nejpozději prokazovat svá majetková práva. Tato možnost dává žadatelům poměrně široké pole působnosti při koncipování svého podnikatelského záměru.

Samozřejmými podmínkami jsou dobré finanční zdraví žadatele, průhledná majetková struktura žadatele, řádné a včasné placení daní a poplatků, či sídlo ovládajících osob žadatele mimo daňové ráje, zveřejňování hospodářských výsledků a analyticky oddělená účetní evidence projektu. Podpoření subjekt (IČ) nesmí objekt prodat – jakkoliv zcizit. Na druhou stranu prodat celou firmu (IČ) i s podpořeným objektem lze.

Asi nedůležitější podmínkou je, že způsobilé výdaje vynaložené na rekonstrukci řešených objektů musí být vyšší než obvyklá cena těchto objektů před rekonstrukcí. Musí se jednat o technické zhodnocení stavby, nikoli pouhou opravu objektu. Žadatel se bude muset samozřejmě vypořádat se stavebním povolením, případně s potvrzením, že se stavební povolení na projekt rekonstrukce objektu nevyžaduje. Toto bude muset žadatel zvládnout do 30.6.2020.

K žádosti o dotaci je nutné předložit celou řadu dalších příloh. (Např. se jedná o fotodokumentaci, prohlášení, potvrzení, souhlasy atp.) Úplný výčet povinných příloh, ale i podmínek a povinností obsahuje text výzvy a její přílohy. Pro dotací neznalého investora se tak vždy vyplatí spolupracovat se zkušeným dotačním poradcem, který s přípravou žádosti a administrací i kontrolou dotovaného projektu pomůže.

Podstatné údaje k výzvě:

  • Míra podpory (spolufinancování ze zdrojů EU) – 35 % pro střední podnik a 45 % pro malý podnik
  • Dotace na projekt až 100 mil. Kč
  • Celková alokace výzvy 600 mil. Kč
  • Nejzazší termín ukončení projektu 31.3.2023
  • Vyhlášení výzvy 16.7.2019
  • Příjem žádostí již od 16.7.2019